Renowacja boisk trawiastych

Dawniej boiska piłkarskie porośnięte były łąką lub dowolną trawą zakupioną w sklepie ogrodniczym. Jeśli chcesz założyć boisko piłkarskie w dzisiejszych czasach, musisz zadbać o odpowiednią nawierzchnię. Dobra, wysokogatunkowa trawa, specjalnie przeznaczona do boisk to podstawa. Kiedy już zasadzisz i wyhodujesz trawę, musisz także pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Niektóre czynniki, takie jak stosowanie nieodpowiednich nawozów, niewłaściwy drenaż, płytko posadzone korzenie czy nieodpowiednia pielęgnacja mogą spowodować, że będzie wymagana renowacja boiska trawiastego.

Pielęgnacja boisk trawiastych

Odpowiednia pielęgnacja murawy sprawi, że będzie ona wizytówką Twojego klubu sportowego. Nierówna, twarda płyta boiska może bowiem znacząco wpłynąć na jakość gry. Z tego powodu warto, żebyś zapoznał się z podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi, które pozwolą utrzymać trawę w doskonałym stanie. Warto, żebyś pamiętał, że odpowiednia pielęgnacja boiska zależy od charakterystyki murawy czyli rodzajów trawy wysianej na boisku. Musisz także mieć na uwadze podstawowe, najczęściej popełniane błędy, takie jak np. używanie nawozów rolniczych zamiast specjalistycznych, zły drenaż powodujący zatrzymywanie wody na płycie boiska czy zbyt ubita, twarda ziemia uniemożliwiająca dostanie się wody do korzeni. Z racji, że płyta boiska jest bardzo intensywnie użytkowana musisz zadbać o jej odpowiednią jakość. Boisko, które nie jest poddawane odpowiedniej pielęgnacji szybko ulegnie zniszczeniu.

Aeracja

Aeracja polega na napowietrzeniu gleby przy użyciu maszyn i urządzeń spulchniających. Jest to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych na murawie. Zabieg ten wykonuje się przy zastosowaniu specjalnych maszyn do napowietrzania, zwanych aeratorami. Dzięki aeracji trawa na Twoim boisku będzie miała wyraźnie większą masę korzeni, a darń na trawniku wyrówna się. Dzięki regularnej aeracji unikniesz strat spowodowanych nadmiernym wyparowywaniem wody, nawozy będą lepiej działały, podniesie się średnia temperatura gleby w strefie korzeniowej, trawnik będzie bardziej elastyczny i będzie się lepiej sam regenerował. Musisz pamiętać, aby nie wykonywać aeracji kiedy gleba jest za wilgotna. Kiedy trawa ma odpowiednią wilgotność, musisz skosić ją na wysokość około 3 cm, usunąć skoszoną trawę. Jeśli chcesz zapewnić optymalne efekty aeracji musisz powtarzać ją dwa razy do roku.

Nawożenie murawy boiska

Aby nawożenie trawy na boisku było efektowne, musisz powtarzać je 3- 4 razy do roku. Musisz pamiętać, że zastosowany nawóz nie tylko musi odpowiadać charakterystyce murawy, ale także być odpowiednio dopasowany do pory roku. Murawa powinna więc być regularnie nawożona co około 8 tygodni. Zapewnia to sportowemu trawnikowi odpowiednie nawilżenie w odpowiednim czasie. Musisz wiedzieć, że do prawidłowego nawiezienia murawy należy stosować odpowiednie mieszanki nawozowe, dostosowane do warunków panujących na płycie boiska. Na rynku dostępne są specjalne programy do nawożenia boisk sportowych, zawierające zestawy specjalistycznych mieszanek nawozów przeznaczonych na każdą porę roku.

Podlewanie

Odpowiednie nawodnienie płyty boiska jest sprawą kluczową i nie należy do łatwych. Jest to najbardziej widoczne w okresach suszy, kiedy mimo systematycznego podlewania, trawa nadal jest w złej kondycji. Najlepszym sposobem, który pozwoli Ci zapobiec nadmiernemu wysychaniu trawy,  jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności gruntu. Musisz wiedzieć, że średnie dobowe zapotrzebowanie na wodę to 4 litry na metr kwadratowy, a w okresie wiosennym nawet 6-7 litrów na metr. Abyś mógł mówić o dobrze nawilżonym gruncie, musi on być podlany na głębokość około 10-15 cm. Wówczas unikniesz zdeptania trawy nawet w okresie długotrwałej suszy. Aby zadbać o odpowiednie nawilżenie murawy musisz zaopatrzyć się w profesjonalne sprzęty jak spryskiwacze, wózki do nawadniania czy automatyczny system nawadniający.

Koszenie

Koszenie płyty boiska musi odbywać się regularnie. Musisz także pamiętać o tym, że trawa musi być skoszona na odpowiednia wysokość.  Pierwsze koszenie powinno być przeprowadzone gdy większość liści traw osiągnie około 7-10 cm czyli 3 tygodnie od wysiania trawnika. Koszenie to musisz wykonać na wysokości około 5-7 cm i zebrać skoszoną trawę. Następne koszenia powinny być regularne, a zalecana wysokość traw to 3- 4,5 cm, a w okresach suszy i zimą 3,5- 5 cm (zależy to intensywności użytkowania, wilgotności i rodzaju gruntu). Nie powinieneś także dopuścić, aby trawa osiągnęła wysokość większą niż 7,5 cm, ani do zawiązania kłosów. Po każdym skoszeniu trawy pamiętaj o podlaniu trawnika. Częstotliwość koszenia zależy od nawożenia i podlewania. Jeśli przeprowadzasz je prawidłowo, koszenie powinno odbywać się średnio dwa do trzech razy w tygodniu. Trawę możesz kosić tylko gdy jest sucha, nie ma nawet rosy i zawsze ostrym narzędziem. Kąt koszenia powinien być prostopadły czyli tzw. na krzyż.

Wałowanie

Wałowanie jest zabiegiem, który powinieneś wykonać wczesną wiosną, kiedy boisko przeschnie. Ma ono na celu dociśnięcie darni do powierzchni nośnej poprzez dociśnięcie kęp trawy podniesionych przez mróz. Wałowanie poprawia właściwości gleby i pozwala pozbyć się nierówności gruntu. Wał dobierany jest po wzięciu pod uwagę wilgotności i rodzaju podłoża, jego przepuszczalności oraz grubości darni.  Musisz jednak pamiętać, że zbyt częste wałowanie może doprowadzić do nadmiernego zbicia warstwy korzeniowej boiska co w konsekwencji utrudnia dostęp wody, tlenu i nawozów.

Wertykulacja

Wertykulacja polega na pionowym nacięciu darni. Takie płytkie nacięcie trawnika ma na celu usunięcie cienkiej warstwy filcu. Doprowadzi to do stworzenia lepszych warunków dopływu powietrza, nawozów oraz wody do warstwy korzeniowej. Zabieg ten powinieneś przeprowadzać wraz z piaskowaniem i podsiewem. Odpowiednio często przeprowadzana wertykulacja spowoduje, ze murawa na Twoim boisku będzie elastyczna, a gleba, zagęszczona w dolnych warstwach będzie bardziej przepuszczalna. Zabieg polega na przecięciu filcu za pomocą specjalnych noży wertykulacyjnych, oraz zebraniu go z boiska. Dzięki temu, młoda trawa ma więcej miejsca do wzrostu ponieważ substancje odżywce mają lepszy dostęp do korzeni. Maszyna usuwa nie tylko filc, ale także mech i korzenie. Powinna być wykonywana w czasie sezonu wegetacyjnego, w czasie przerwy od meczów, lub w razie potrzeby.

Usuwanie lokalnych uszkodzeń

Lokalne uszkodzenia powstają najczęściej w skutek intensywnej, miejscowej eksploatacji lub niewłaściwego użytkowania. Najczęściej  powstają w najbardziej eksploatowanych miejscach takich jak pola bramkowe czy środek boiska. W takich miejscach możesz zastosować darń zbrojoną w celu zwiększenia trwałości murawy.  Usunąć uszkodzenia najłatwiej możesz uzupełniając trawnik fragmentami darni z poletek pomocniczych, o jednakowym składzie gatunkowym jak darń boiska. Możesz także dosiać mieszankę traw siewnikiem wgłębnym. Jest to bardzo skuteczny zabieg, w trakcie, którego nawet 98% nasion zdolnych do kiełkowania wschodzi.  Ubytki darni możesz także uzupełnić mieszanką nasion traw o jednakowym składzie jak darń na boisku, zmieszaną z ziemią liściową, piaskiem i torfem. Zabieg usunięcia uszkodzeń trzeba przeprowadzić natychmiast ponieważ w miejsce uszkodzenia może wejść roślinność konkurencyjna i zachwaścić trawnik.

Szczotkowanie

Szczotkowanie ma na celu usunięcie obumarłych części roślin, podniesienie zgniecionej trawy oraz oczyszczenie płyty boiska. Zabieg szczotkowania powinien być wykonywany po wertykulacji oraz, w miarę potrzeb, 2-3 razy w tygodniu. Zabieg szczotkowania, przeprowadzony po aeracji ma za zadanie wypełnić powstałe piaskiem.

Odchwaszczanie

Zabieg odchwaszczania boiska polega na usunięciu roślinności konkurencyjnej czyli wszystkich niepożądanych roślin, konkurujących z właściwą, pełnowartościową trawą. Nadmierne zachwaszczenie, Twojego boiska może prowadzić do obniżenia wartości użytkowej boiska, a w skrajnych przykładach, nawet do całkowitej degradacji murawy.  Mieszanki trwa dobierane na płytę boiska muszą być odporne na warunki fizyczne, atmosferyczne i różne obciążenia powstające podczas gry. Najlepiej więc, jeśli będziesz regularnie stosować odchwaszczanie prewencyjne.

Dosiew trawy

Specyfika użytkowania boiska piłkarskiego sprawia, że na murawie często pojawiają się uszkodzenia, przetarcia i ubytki trawy. Może się zdarzyć, że z powodu niewłaściwego koszenia i pielęgnacji trawa na płycie Twojego boiska będzie miała rozluźnioną darń. Z tego powodu musisz regularnie przeprowadzać dosiew trawy przy zastosowaniu specjalistycznych mieszanek, najlepiej o składzie identycznym jak darń Twojego boiska. Zabieg dosiewania trawy powinieneś wykonywać razem z wertykulacją, aeracją i piaskowaniem, co sprawi, że nasiona będą szybciej kiełkowały, a kępy będą się mocno krzewiły tworząc zwartą i mocną darń.

Piaskowanie

Użytkowanie boiska powoduje, że darń staje się twarda i zbita co obniża jakość gry. Darń staje się  mało przepuszczalna co utrudnia wzrost właściwej, pełnowartościowej trawy, a co za tym idzie daje miejsce do wzrostu dla chwastów, mchu i torfu. Sposobem dzięki któremu możesz tego uniknąć jest regularny zabieg piaskowania. W trakcie tego zabiegu, murawa jest pokrywana 3-5 mm grubości warstwą piasku. Sam zabieg spowoduje, ze podłoże na boisku będzie bardziej przepuszczalne i porowate. Powoduje to pojawienie się silniejszych korzeni i rozłogów traw czyli murawa będzie mocniejsza i bardziej trwała na uszkodzenia powstałe w czasie eksploatacji.  Piaskowanie spowoduje także wyrównanie wszelkich nierówności terenu, wygładza płytę boiska i podnosi poziom gruntu. Trawa staje się staje się gęstsza. Nie będzie wilgotna na powierzchni, a gleba nie będzie się mazać. Jeśli będziesz regularnie piaskować boisko trawa nie będzie filcowata, a grunt będzie miał dobrą strukturę. Również darń będzie miała zapewnioną regulację przepustowości. Jeśli więc zależy ci na dobrej jakości płyty boiska nie zapominaj o piaskowaniu gdyż dzięki temu powierzchnia będzie miała lepsze właściwości. Piaskowanie najlepiej przeprowadzać razem z aeracją, wertykulacją i czasami wałowaniem.

Renowacja boisk trawiastych

Z biegiem czasu obok trawy zasianej kiedyś na boisku mogą wyrosnąć chwasty, a trawa w niektórych miejscach może zostać wytarta poprzez obuwie, biegających po niej osób. Tym samym na pewno nadejdzie dzień, kiedy będzie ona wymagała odnowienia, tj. renowacji. Właściwa odbudowa trawy na boisku jest o tyle ważna, gdyż to ona decyduje o tym, jak dobrze będzie się trenować na powstałej w ten sposób powierzchni. Profesjonalna firma, świadcząca usługi ogrodnicze najlepiej zadba o trawę na Twoim boisku!

Pielęgnacja boisk trawiastych

Często eksploatowane tereny, takie jak boiska trawiaste wymagają również odpowiedniej pielęgnacji, aby w odpowiedni sposób mogły wciąż spełniać swoje zadanie. Należy je przede wszystkim często kosić, dbać o ich nawodnienie i nawozić. Jeżeli nie wiesz w jaki sposób się tym zająć lub zwyczajnie brak Ci na to czasu wystarczy, że zadzwonisz do nas – postaramy się pomóc, jak najszybciej i sprawimy, że trawa na boisku będzie lśniąco niosła zawodników do zwycięstwa.

Wertykulacja boiska trawiastego

Wertykulacja trawnika nie polega na napowietrzaniu gleby pod trawą, ale na usunięciu materiału organicznego, takiego jak mech i zbita trawa, aby nowe źdźbła trawy mogły łatwiej rosnąć. Aby ją przeprowadzić trzeba posiadać odpowiedni sprzęt i wiedzę, którą w dużej mierze nabywa się wraz z doświadczeniem. Tym samym polecamy Ci w tym celu skorzystać z usług firmy ogrodniczej, która dobrze wie, jak odpowiednio zabrać się do tematu, aby wertykulacja przyniosła oczekiwane efekty.

Obsługa boisk trawiastych

Kompleksowa obsługa boisk trawiastych opiera się nie tylko na ich założeniu i renowacji. Aby trawa na boisku cały czas utrzymywała jak najlepszą kondycję musi być jak najczęściej pielęgnowana, odpowiednio nawożona i koszona. Aby wciąż utrzymywała ten sam stan wszystkie te zabiegi muszą być wykonywane umiejętnie i w określonych odstępach czasu. Jeśli w odpowiedni sposób się nią zajmiemy odwdzięczy się nam cudownym kolorem, blaskiem i miękkością naturalnego dywanu.